Zmiękczanie wody polega na usunięciu z wody składników powodujących jej twardość.
Proces ten polega na zamianie jonów wapniowych i magnezowych, odpowiedzialnych za twardość wody, na jony sodu. Proces ten zachodzi w wymiennikach jonowych w trakcie przepływania uzdatnianej wody przez żywicę jonowymienną.
Gdy zdolność jonowymienna złoża zostanie wyczerpana, poddawane jest ono procesowi regeneracji za pomocą solanki. Ilość zużytej soli uzależniona jest od jakości złoża i założonych warunków regeneracji.
Zmiękczacz jest dobierany na podstawie badania fizykochemicznego wody (studni lub wodociągu) oraz uśrednionego rozbioru wody.
Podstawowe zalety:
- oszczędność ponad 30% środków finansowych przeznaczonych na detergenty piorące i zmiękczające, zmniejszenie zużycia mydła, kremów i kosmetyków
- wydłużenie o kilkaset procent żywotności urządzeń gosp. domowego (baterie, bojlery, expresy, pralki, zmywarki, jacuzzi, czajniki itd.) (woda jest teraz bardziej miękka)
- oszczędność energii – zmniejszenie comiesięcznych opłat (piece CO, grzejniki, instalacje wod – kan, termy) 1 mm kamienia kotłowego na ściankach wewnętrznych rur instalacji grzewczej powoduje wzrost kosztów ogrzewania o 10%